Nem kőbevésett szabály, de általában a lemosás-hidratálás-fényvédelem hármasát alaprutinként említik a bőrápolási rutin kialakításakor. Kialakítása okozhat némi fejtörés, ha nem ismerjük a saját bőrtípusunkat, bőrproblémánkat.
A következőkben igyekszünk segítséget nyújtani és kifejteni, miért fontos egy jó bőrápolási alaprutin, valamint mire érdemes odafigyelni a termékek kiválasztásánál.
A bőrápolási rutin szükségessége
Ha nincs alaprutinunk, akkor sajnos nem tudjuk kellően előkészíteni a bőrünket a különböző szérumok, esszenciák befogadására. A hatóanyagok elszívódása és hasznosulása is nagymértékben csökken, ezért fontos, hogy legyen egy stabil alapunk.
A reggeli, valamint esti bőrápolási rutint arcmosással indítjuk. Normál/száraz/érzékeny bőr esetén elegendő lehet a langyos vizes arcmosás reggel, azonban estére célszerű egy nem-habzó, tejes állagú terméket választani, ami hatékonyan, de mégis kíméletesen tisztítja meg a területet.
Kombinált/zsíros bőrnél a géles állagú, enyhén habzó lemosó tökéletes választás, hacsak nem részesítjük előnyben a krémesebb formulájú társait. Fontos, hogy zsíros bőr esetén is kerüljük a túlságosan habzó, agresszívan tisztító termékeket, mert nagyon kiszáríthatják a bőrt, illetve károsíthatják a barrier funkcióját.
Meg kell említsük a dupla tisztítás fogalmát, ugyanis egyre elterjedtebb a használata az esti rutinban. Ez a módszer különösen hatékony lehet azoknak, akik sminket viselnek. A dupla tisztítás két lépésből áll: olajalapú tisztítóval vagy micellás víz segítségével eltávolítjuk a sminket, a nap folyamán az arcunkra került szennyeződéseket, a faggyút, majd második lépésként használjuk a jól bevált arclemosónkat. A dupla tisztítás az esti rutin kiegészítő eleme lehet, teljesen kihagyható lépés, sőt extrém érzékeny bőr esetén nem is feltétlenül ajánlott.
Következő eleme az alaprutinnak a hidratálás. Fontos hangsúlyozni, hogy minden bőrnek szüksége van a hidratálásra, még a zsíros bőrnek is. Ez az egyik kulcsa, hogy feszes és üde legyen. Azáltal, hogy bőrünknek biztosítjuk a megfelelő hidratálást, a védekezőképessége is jobb lesz és könnyebben ellenáll a külső környezeti hatásoknak. Termékválasztást illetően vannak olyan készítmények, amelyek vízmegkötő anyagok mellett, problémamegoldó hatóanyagokat is tartalmaznak. Például problémás, mitesszeres bőrre gyártott termékek összetevőlistáján gyakran találkozhatunk szalicilsavval, ami kontrollálni fogja a túlzott faggyútermelést. Ezek sok esetben géles, zselés állagúak.
A megfelelő hidratálókrém után táplált és puha lesz a bőrünk, azonban, ha azt érezzük, hogy „rajta csücsül” a termék, vagy az évszakváltás miatt másra van szüksége, akkor érdemes lehet készítményt váltani.
Kombinált, zsíros bőr esetén a reggeli rutinból kihagyható a hidratálókrém, ha elegendő a fényvédő által biztosított táplálás. A szárazabb, érzékenyebb bőrrel rendelkezők számára érdemes mindenképpen használni a fényvédő előtt.
Záró eleme a reggeli rutinnak a fényvédő, amit akkor sem szabad félretenni, ha éppen beborult az ég. Számos tévhit kering a ezzel kapcsolatban, amikről itt olvashatsz. Nem a legegyszerűbb feladat megtalálni a tökéleteset, de nem is lehetetlen. Kombinált/zsíros bőrűeknek van nehezebb dolguk, viszont ma már számos könnyed textúrájú, nem-komedogén fényvédő létezik a piacon.
A könnyed, vizes, fluid-állagú termékeken keresztül, a krémesebb, táplálóbb formulákon át minden bőrtípusra találhatunk fényvédőt. Ne feledjük, a fényvédelem az egyik legjobb anti-aging.
Összességében, ha sikerült felépíteni a stabil alaprutint, utána már gondolkozhatunk a problémamegoldó termékek bevezetésén is.
A megfelelő bőrápolási rutin összeállításához tanácsadás keretében nyújtunk segítséget, amit bőrdiagnosztika előz meg.
Magas minőségű és hatékonyságú termékeket webshopunkban is megvásárolhat.