Nyár, meleg, napsütés, fényvédelem.
Beköszöntött a nyári meleg sok napsütéssel, strandolással, kirándulással, nyaralással, így sokkal
többször mutatjuk meg bőrünket a napnak is.
Miért is nem jó a napozás és a szoláriumozás?
A nap és a szolárium által kibocsátott UV (ultraibolya) sugárzás sajnos nem tesz jót a bőrünknek. A
barnulást és napégés esetén a bőrpírt is az UV sugárzás okozza. Azonban a hosszútávú ismétlődő UV
sugárzás bőrre gyakorolt hatásai között ismert, hogy a bőr öregedésében (a finom ráncok kialakulásának 80%-ért az UVA sugárzás felelős) és hámtumorok kialakulásában is kiemelkedő
szerepet játszik és az ismétlődő napégések megnövelik a festékes bőrdaganat kialakulásának
veszélyét is.
Tévhit, hogy a szoláriumban edzett bőr nyáron majd megvéd minket a napsugárzás káros hatásától,
aki így tesz az megsokszorozza a bőrét érő káros hatást. Ugyanígy sajnos az önbarnítóval kezelt bőr
barnasága sem véd az UV sugárzás ellen, ekkor is fényvédőt kell alkalmazni.
Mire figyeljünk a biztonságért?
- Mindenképpen célszerű elkerülni a déli órákban a napon tartózkodást, azt szoktuk javasolni, keressünk árnyékot 10:00-15:00 között.
- Ha mégis napra kell mennünk használjunk fényvédő krémet, szellős, hosszabb ruházatot, kalapot, napszemüveget.
- Fontos megértenünk, hogy amikor a természetben tartózkodunk nemcsak a direkt napfényben ér minket UV sugárzás, hanem létezik az úgynevezett szórt UV sugárzás. Ez lényegében azt jelenti, hogy a környező felületekről, tárgyakról a sugarak visszaverődnek a sugarak, mint megannyi tükörről. Ez a legkisebb erdős vagy növényekkel borított területen, azonban egyéb felületek, mint a homok, kövek, a vízfelület, (télen a hó is) tükörként veri azt vissza. Ezért barnulunk le mégis a vízparti homokba szúrt napernyő alatt. Fontos tudni azt is, hogy az UVA sugárzás az üvegen és a vízfelületen is áthatol, lepirulhatunk úszás közben is.
- Legyen egy jó minőségű magas faktorszámú (SPF) fényvédő krémünk, melyet 3-4 óránként újra kenünk, illetve fürdőzés, megizzadás után megtörölközve szintén ismét felkenünk. Érdemes felvinni a fényvédőt 20-30 perccel a szabadba lépés előtt, hogy a hatása kialakuljon. Hogy milyen textúrájú, kiszerelésű terméket használunk az egyéni választás kérdése csupán, a lényeg, hogy szívesen használjuk, illeszkedjen életvitelünkhöz, bőrünknek kellemesen viselhető legyen. (Klinikánkon, webshopunkban is széles választékban talál magas minőségű fényvédő termékeket )
- Érdemes körülnézni nyaralás előtt milyen fényszűrő ruházat, napernyő érhető el. Ezeket a termékeknél megadják az UPF értéket, mely megmutatja milyen mértékben szűri meg a ruha az UV sugarakat-ezzel kiterjeszthetjük védelmünket. Sok gyermek és babaholmi is kapható UPF szám feltüntetésével, ill. elérhetőek a kereskedelmi forgalomban kifejezetten kisgyermeknek, babáknak szánt fényvédő készítmények.
- Extrém fehér, könnyen lepiruló, érzékeny bőr esetén különös figyelmet érdemes fordítani a fényvédelemre, a napozás kerülésére, hiszen a napégés sokkal rövidebb idő alatt következik be.
- A bő folyadékfogyasztás mellett ne felejtsünk el hidratálni a bőrünket sem, mert a napsugárzás, a meleg és a fürdőzés szárítja a bőrünket, másrészt a megfelelően hidratált bőr jobban tud védekezni a környezeti hatásokkal szemben is.
- Antioxidánsokkal védjük a bőrünket a környezeti hatásokkal szemben! Napi használatra szánt termékek közül kiemelkedő a SkinCeuticals termékek választéka, de több orvosi és kozmetikai kezelés is rendelkezésre áll Klinikánkon, amelyek hidratáló és antioxidáns hatással is rendelkeznek.